10 lat doświadczenia

Sprawdzona ekipa remontowa

Szybka wycena

PYTANIA i ODPOWIEDZI


DLACZEGO WARTO ZATRUDNIĆ ARCHITEKTA WNĘTRZ?

Jak wygląda proces projektowy?


Sam projekt poprzedza wywiad z klientem, z którego dowiadujemy się o preferencjach dotyczących stylistyki wnętrza, potrzebach, które są dla nas bazą, na podstawie której tworzymy projekty dotyczące funkcjonalności.

Projekt dzieli się na 3 etapy. Pierwszym z nich jest projekt koncepcyjny, który polega na stworzeniu układów 2D, ukazujących rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, mebli, sprzętów. Są to tak zwane układy funkcjonalne. Wysyłamy swoje propozycje, które Klient może "zmiksować", skorygować (wprowadzić zmiany). Po akceptacji przez Klienta układu, przechodzimy do etapu drugiego, którym są wizualizacje 3D, ukazujące wybraną koncepcję w przestrzeni 3D „ubraną” w materiały i kolory. W wyborze mebli, sprzętów i dodatków, bazujemy na realnych produktach. Jeżeli danych produktów nie ma w bazie modeli 3D, staramy się znaleźć podobne modele. Po wysłaniu przez nas pierwszej propozycji, Klient ma możliwość wprowadzenia kompleksowych korekt. Po zakończeniu tego etapu, przygotowujemy rysunki techniczne dla ekip wykonawczych (rzuty i układy, na podstawie których ekipa wykonuje prace).

Na rysunkach znajdują się projekty rozmieszczenia gniazd, oświetlenia, punktów wod-kan, rysunki każdej zaprojektowanej ściany z umieszczeniem materiałów, rysunki podłóg, układy płytek itd. Na tym etapie przygotowujemy też listę zakupów. Na życzenie Klienta, podczas remontu nadzorujemy prace ekip, które mają na celu sprawdzanie zgodności wykonywania prac z projektem.

Od czego zależy wycena?


Nie wyceniamy projektu na podstawie tzw. „ceny za m2”. Przy wycenie bierzemy pod uwagę ilość pomieszczeń oraz stopień ich skomplikowania.

Jak wygląda nadzór?


Nadzór projektowy to przede wszystkim sprawdzanie zgodności wykonywania prac ekip z projektem. Pomagamy także klientom w zamówieniach (często my wykonujemy zamówienia, zbieramy oferty) Oprócz wizyt w miejscu inwestycji, na życzenie Klienta, wybieramy się na wspólne zakupy. :)

Ile zmian można dokonać w projekcie?


Każdy etap (za wyjątkiem etapu III – rysunków technicznych, które są zwieńczeniem projektu) podlega trzem kompleksowym korektom. Kompleksowa korekta to zbiór uwag lub zmiana koncepcji.

Jak długo trwa projekt?


W zależności od ilości pomieszczeń – przeciętnie od trzech tygodni do dwóch miesięcy. Dużą rolę odgrywa także to, jak szybko Klient udziela odpowiedzi.

Jak wyglądają płatności za projekt?


Opłaty występują w kilku ratach – w zależności od podziału i ilości etapów.

Czy dopasowujemy się do budżetu?


Oczywiście. Jest to dla nas dość ważna informacja, na podstawie której szukamy odpowiednich produktów.

Co to jest lista zakupów
(czy dajemy wskazówki, gdzie można kupić dane produkty)?


Lista zakupów do zbiór produktów użytych w projekcie. Zazwyczaj wydzielamy pomieszczenia i pod każdym z nich wypisujemy produkty przypisane do wnętrza. W liście znajduje się nazwa produktu, ilość, cena, link do produktu (w którym znajduje się informacja o miejscu zakupu) oraz uwagi od nas (np. gdzie należy przewidzieć zapas lub umieszczenia zamiennika).

MINI BLOG


Czy same wizualizacje wystarczą?
aranżacja wnętrz 62-064 Plewiska

Nie tylko wizualizacja

Kiedy nadchodzi ten szczęśliwy dzień i zakup własnego mieszkania zostaje sfinalizowany, przychodzi czas na etap urządzania wymarzonej przestrzeni. Bywa, że koncepcję nosi się ze sobą od lat i wystarczy ją tylko wcielić w życie, ale równie często zdarza się, że pomysł na aranżację jeszcze się nie narodził. Niektórzy poszukują inspiracji sięgając do czasopism wnętrzarskich z gotowymi realizacjami, inni urządzają się metodą prób i błędów, kolejni stawiają na współpracę z profesjonalistą, czyli projektantem wnętrz.

Samodzielne urządzanie mieszkania to oczywiście wielka frajda, ale również duże wyzwanie, szczególnie gdy do dyspozycji są jedynie zdjęcia czy wizualizacje, pozyskane na przykład z Internetu. Chociaż pięknie przedstawiają one wizję wnętrza – pokazują kolory, faktury, formy i kształty – to na ich podstawie trudno wyliczyć długości, szerokości czy odległości pomiędzy różnymi punktami w pomieszczeniach. Fachowcy, którzy będą prowadzili prace wykończeniowe, mogą się co najwyżej posiłkować taką wizualizacją w kwestii kolorów, jednak nie będą potrafili z duża dokładnością odtworzyć układu płytek, paneli czy innych elementów. Do tego rodzaju prac niezbędne są tradycyjne rzuty w postaci rysunków technicznych, wykonane na papierze lub w programie komputerowym. Pokazują one bardzo precyzyjnie układ każdego z detali projektu w konkretnym miejscu danej przestrzeni. Zarówno sporządzenie rzutów, jak i wizualizacji wymaga odpowiedniej wiedzy. Projekty dostępne w Internecie są w znacznej części przypadków wykonane przez fachowców, jednak nigdy nie będą idealnie pasować do konkretnego mieszkania. Aby uniknąć błędów przy projektowaniu, a co za tym idzie – nie narażać się na zbędne koszty, warto skorzystać z pomocy doświadczonego architekta. Już przy pierwszym spotkaniu będzie on w stanie przedstawić wstępne propozycje i rozwiązania pasujące do danego mieszkania. W kolejnych etapach zaprezentuje szereg szczegółowych projektów, z których klient będzie mógł wybrać odpowiadającą mu koncepcję.

Urządzanie mieszkania z projektantem to duża oszczędność czasu, między innymi dzięki ułatwionej współpracy z wykonawcami, których architekt w przejrzysty i zrozumiały dla nich sposób poinstruuje w kwestii konkretnych prac wykończeniowych. Pomoc dekoratora to często także paradoksalnie nawet dużo niższe nakłady finansowe - dzięki fachowej wiedzy projektanta, jego rozeznaniu w cenach, jakości i dostępności produktów, od razu podejmujemy właściwe decyzje zakupowe.

Mieszkania pokazowe
aranżacja wnętrz 62-064 Plewiska

Mieszkania pokazowe – zobaczyć znaczy wiedzieć

Decyzja o zakupie mieszkania poprzedzona jest zwykle długotrwałymi poszukiwaniami idealnego lokum. Szczególnie wiele wątpliwości i pytań nasuwa się, gdy chodzi o pierwsze własne M, które trzeba będzie urządzić od podstaw, wyposażyć w potrzebne sprzęty, umeblować czy wreszcie dopieścić detalami. Projekty, które są zwykle dostępne u deweloperów – rzuty 2d lub wizualizacje przestrzenne, nie zawsze i nie wszystkim dają wyobrażenie o ostatecznym kształcie i wyglądzie pomieszczeń. Dużym ułatwieniem w takiej sytuacji jest wizyta w tzw. mieszkaniu pokazowym, które daje realny obraz tego, jak prezentują się poszczególne pokoje i inne wnętrza oraz może się stać inspiracją dla przyszłych właścicieli, którzy szukają pomysłów na aranżację.

Deweloperzy, którzy decydują się na urządzenie mieszkania pokazowego, przygotowując gotowe i w pełni urządzone lokum, podkreślają jego walory. Dzięki temu potencjalny kupujący ma realny obraz możliwości, jakie daje dane mieszkanie. Może na przykład ocenić, czy potrzebuje większego czy mniejszego metrażu, lepszego nasłonecznienia czy na przykład identycznego z oglądanym lub zupełnie innego rozkładu pokojów; może zobaczyć swoje oczekiwania przez pryzmat wielu aspektów architektonicznych czy dekoracyjnych.

Bez względu na to, jaki standard mają mieć mieszkania pokazowe, projektanci wnętrz przygotowują je w gotowej do zamieszkania wersji. Zazwyczaj, już po zakończeniu sprzedaży wszystkich lokali, takie mieszkanie można zakupić i wprowadzić się do niego od razu. W lokalach pokazowych instalowana jest armatura łazienkowa, sprzęty i meble kuchenne oraz oświetlenie; w pomieszczeniach znajdują się kanapy i łóżka, szafy i komody, stoły i krzesła oraz inne elementy wyposażenia. Architekci dbają także o dodatki dekoracyjne, takie jak: dywany, firanki, zasłony, poduszki, narzuty, dzbanki, flakony, kwiaty etc. W mieszkaniu pokazowym odwiedzający mogą dzięki temu poczuć atmosferę prawdziwego, przytulnego domu i poczuć się jak u siebie.

W większości przypadków mieszkania pokazowe są wykańczane i meblowane przy wykorzystaniu niedrogich, szeroko dostępnych, funkcjonalnych materiałów i sprzętów, dostępnych na niemal każdą kieszeń. Odwiedzający urządzone lokale, podpatrując sprzęty i dodatki, mogą wstępnie oszacować średni koszt urządzenia własnego M.

Urządzenie kuchni
aranżacja wnętrz 62-064 Plewiska

Urządzenie kuchni

Kuchnia to dla wielu z nas serce domu, bez którego nie sposób wyobrazić sobie codzienną egzystencję, nawet jeśli nie gotujemy zbyt często lub wcale. Zanim urządzimy tę wymarzoną i idealną, musimy właściwie oszacować nasze oczekiwania i potrzeby związane z tym nader funkcjonalnym pomieszczeniem. W pierwszej kolejności warto zacząć od liczby użytkowników, którzy będą jednocześnie gotować lub przyrządzać posiłki oraz częstotliwości, z jaką jada się w danym domu. Warto także przyjrzeć się sprzętom kuchennym, zastawie stołowej oraz innym ruchomościom, które będziemy przechowywać w szafkach, na półkach i w szufladach. Od tego zależeć będzie wygoda ich codziennego użytkowania. O komforcie pracy i przebywania w kuchni decyduje także układ mebli. Do wyboru mamy trzy główne porządki – jedno- i dwurzędowy oraz wyspowy. Układ dwurzędowy daje najwięcej możliwości, z których to do wyboru mamy konfiguracje mebli w kształcie liter L, U, G, II. Nie zawsze metraż pozwala nam na projektowy rozmach, dlatego w niektórych przypadkach możliwe będzie zastosowanie wyłącznie najmniej praktycznego porządku jednorzędowego (I). Za jeden z wygodniejszych porządków uważa się układ w literę U, gdzie mamy otwarty dostęp do wszystkich mebli i sprzętów. Jeśli pomieszczenie jest wąskie, dobrze sprawdzi się kuchnia w kształcie litery L. Duże pomieszczenia to miejsce na praktyczne i wygodne wyspy.

Planowanie kuchni

Projektowanie wnętrza – wybór materiału, z którego wykonane będą meble, odpowiednie ustanowienie ciągu technologicznego, ustawienie mebli względem siebie, wybór miejsca na sprzęty AGD, usytuowanie szafek wiszących i stojących oraz długość i ułożenie blatu roboczego – to kolejne etapy, przez które musimy przejść tuż po wyborze układu kuchni. Przy aranżacji wnętrza warto stosować się do pewnych reguł, choć praktyka wskazuje, że często stosuje się odstępstwa wynikające z preferencji użytkownika lub kubatury pomieszczenia – duże kuchnie to więcej możliwości, w małych warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Przyjmuje się, że ciąg technologiczny powinna otwierać lodówka umiejscowiona tuż przy drzwiach lub wejściu do kuchni. Następne są zlewozmywak oraz płyta grzewcza oddzielone od siebie powierzchniami blatu. Wszystkie te sprzęty powinny – w miarę możliwości – tworzyć tzw. trójkąt roboczy, czyli być umiejscowione względem siebie tak, by po wyrysowaniu planu znajdowały się na wierzchołkach tej figury. Wygodna kuchnia to także takie rozwiązania, dzięki którym wszystko mamy w zasięgu ręki oraz po nawet najburzliwszych przygodach kulinarnych szybko i łatwo zaprowadzimy w niej porządek. Zmywarka blisko szafek na naczynia; lodówka w pobliżu blatu roboczego sąsiadującego ze zlewozmywakiem, pod którym znajduje się szafka z koszem na odpady; kuchenka tuż przy szafce z garnkami i patelniami – to tylko kilka z ułatwiających życie reguł aranżacyjnych. Dla osób, które spędzają dużo czasu na przygotowywaniu i przyrządzaniu potraw, istotne jest, by główny blat był odpowiednio długi. Jeśli to możliwe, warto pomyśleć o blatach pomocniczych – przy lodówce oraz za kuchenką.

W kuchniach bardzo ważną rolę odgrywają szafki, szuflady i półki. W dużych pomieszczeniach łatwo rozplanować przestrzeń, by zmieścić wszystkie potrzebne akcesoria i produkty, ale warto pomyśleć o dobrej organizacji miejsca i zastosować system przegród i podziałek. W mniejszych kuchniach można uciekać się do sposobu i instalować różnego typu systemy – cargo, magic cornery, le mansy - pozwalające na maksymalne wykorzystanie powierzchni i jednocześnie dające łatwy dostęp do zawartości szafek. O wygodzie w kuchni decydują także odpowiednie systemy przesuwne, okucia, prowadnice i złącza meblowe. Na rynku dostępne są już elektryczne systemy wspomagania otwierania szuflad.

Krok po kroku

Zaprojektowanie wymarzonej kuchni w detalach i zastosowanie odpowiednich i funkcjonalnych rozwiązań to zadanie, z którym warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, czyli doświadczonego i posiadającego bogatą wiedzę architekta wnętrz. Dokona on niezbędnych pomiarów, a po rozmowie z inwestorami przygotuje kilka propozycji aranżacyjnych. Klient będzie mógł na podstawie wykonanych rzutów zobaczyć, jak może wyglądać jego kuchnia. Kolejny etap to wybór materiałów, z jakich wykonane zostaną meble – ich korpusy oraz fronty. To dobry moment na podjęcie decyzji o kolorze, strukturze drzwiczek czy szuflad oraz dodatkach do nich – uchwytach, listwach uchwytowych lub frezach. Można także od razu zaprojektować wnętrza szafek, by były jak najbardziej funkcjonalne. W kuchni ważne są także trwałe i łatwe do utrzymania w czystości blaty. Podczas spotkania z architektem warto także przedstawić swoje oczekiwania dotyczące oświetlenia oraz innych elementów wyposażenia – koloru ścian, materiałów, z których zostanie wykonana podłoga, dodatków i ozdób.

Przy reorganizacji pomieszczenia kuchennego, gdy konieczne są zmiany konstrukcyjne związane z częściową lub całkowitą przebudową, zmiany w hydraulice czy elektryce, do współpracy zostają zaproszeni odpowiedni fachowcy.

Kilka cennych wskazówek:

  • Kuchnia to przestrzeń, w której łatwo o zabrudzenia – tłuszcz czy soki z owoców i warzyw, dlatego ściany należy odpowiednio chronić, najlepiej używając łatwych do czyszczenia, a jednocześnie estetycznych materiałów wykończeniowych. Jeśli w kuchni nie mamy glazury, warto przestrzeń pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi umieścić zabezpieczenie w postaci tzw. „fartucha” – ze szklanej płyty, cegieł, kompozytu, blachy gładkiej lub ryflowanej lub innego tworzywa.
  • Warto pamiętać, że choć na jasnych frontach widać wyraźnie plamy z sosu czy innych płynów, to na ciemnych powierzchniach nawet ślady kropel wody wyglądają na zabrudzenia.
  • Oświetlenie w kuchni pozwala w komfortowych warunkach i bezpiecznie przygotowywać posiłki. Warto zadbać o dodatkowe punkty świetlne nad blatem roboczym.
  • Kuchnia i jej wyposażenie to z założenia inwestycja długoterminowa, dlatego warto wybierać dobrej jakości materiały i okucia oraz cieszący się dobrą renomą sprzęt AGD.
  • Dzięki firmie Blum i szafkom na kółkach możemy samodzielnie zaaranżować pomieszczenie, czyli stworzyć „żywą wizualizacje” naszej kuchni w ramach projektu „jazda próbna”.
  • Szuflady w kuchni to efektywne wykorzystanie przestrzeni i łatwy dostęp do ich zawartości. Warto zainstalować je tam, gdzie to możliwe, rezygnując z tradycyjnych szafek. Szuflady z pełnym wysuwem i przegrodami pozwalają w łatwy sposób zachować porządek i ład w kuchni.
Projektowanie wnętrz komercyjnych
aranżacja wnętrz 62-064 Plewiska

Współczesna kultura materialna narzuca pewne uniwersalne kanony identyfikacji wizualnej. Dla człowieka poruszającego się swobodnie w przestrzeni cyfrowej jakość graficznego komunikatu ma znaczenie kluczowe. To dzięki niemu marka staje się widoczna i rozpoznawalna w gąszczu firm konkurencyjnych.

Należy pamiętać, że wizerunek firmy to nie tylko strona internetowa i aparycja marketingowców. Dobrze jest gdy dopracowana identyfikacja wizualna firmy ma również swoje odbicie w realnej, namacalnej przestrzeni – miejscu pracy, którym jest biuro.

W świecie wymagającego konsumenta doskonała jakość oferowanych usług czy produktów jest oczywista i nie podlega dyskusji. Kartą przetargową stają się proste reakcje jak pierwsze wrażenie czy wygląd zewnętrzny. W ten sposób przestrzeń pracy staje się wizytówką firmy.

Dobra aranżacja biura wzbudza autorytet. Oznacza profesjonalizm i poważne podejście do pracy, a poczucie dobrego smaku daje kontrahentowi sygnał, że współpracuje z kimś wyjątkowym.

Aspekt wizualnej spójności firmy nie jest jedynym czynnikiem zapewniającym sukces. Dobra firma to przede wszystkim człowiek… Pracownik wykonujący swe powinności w przestrzeni ergonomicznej to pracownik wydajny. Dobrze zaprojektowane miejsce pracy podnosi efektywność zatrudnionych oraz wzbudza ich samozadowolenie co ma bezpośrednie przełożenie na pozytywną atmosferę panującą w biurze.

To właśnie jest zadaniem Architekta wnętrz. Kreowanie przestrzeni funkcjonalnej i jednocześnie pięknej, integrującej ale bezkolizyjnej. Otoczenia, w którym wykonywanie codziennych czynności będzie sprawiało przyjemność, a atmosfera zachęcała do przebywania w nim. Wnętrz, w które sprzyjają osiąganiu sukcesu.

Rola projektanta wnętrz. Dlaczego warto skorzystać z usług projektanta wnętrz?
pracownia projektowa 62-064 Plewiska

Projektant wnętrz ma za zadanie poprawić pod względem estetycznym, wizualnym, a także funkcjonalnym jakość naszego życia. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na nasze codzienne życie mają wygląd oraz funkcjonalność wnętrz, w których spędzamy czas, czy to w domu, w pracy, czy też w miejscach publicznych.

Często mylimy projektantów wnętrz z dekoratorami. Owszem, do głównych zadań projektanta wnętrz należy wybór kolorystyki wnętrz, wygodnych mebli, sprzętów ułatwiających wykonywanie codziennych czynności. Jednakże bardzo istotną rolą projektanta wnętrz jest odpowiedni podział przestrzeni uwzględniający poszczególne jej funkcje, zarówno w domu, jak i w pracy, gdzie wykonujemy różne czynności.

W przestrzeniach mieszkalnych, bez względu na metraż wyróżniamy podział na poszczególne pomieszczenia – pokój dzienny (salon), kuchnia, łazienka, sypialnia. W każdym z tych pomieszczeń wykonujemy inne czynności, przynajmniej tak powinno być, ale często jest tak, że jemy, pracujemy, uczymy się i śpimy w tym samym pokoju. Często przyczyną okazuje się brak organizacji w przestrzeni, zagracenie niepotrzebnymi przedmiotami, meblami. Czasem wystarczy przenieść czy przesunąć mebel, dokupić dodatkowy, a niekiedy zamienić pomieszczenia na rzecz drugiego pod względem swojej funkcji, innymi słowy – przearanżować przestrzeń w taki sposób, aby ułatwić codzienne wykonywanie czynności.

Zupełnie inaczej będzie nam się spało w pomieszczeniu, które przeznaczone jest tylko do odpoczynku. O wiele łatwiej będzie nam się skupić na nauce bądź pracy w pokoju, w którym nie śpimy, nie spożywamy posiłków, nie relaksujemy się. Dzięki dostosowaniu przestrzeni do potrzeb nasz mózg automatycznie przestawia się w tryb pracy lub relaksu. Jeżeli mamy takie możliwości, warto skorzystać z usług projektanta, który pomoże zaprojektować wnętrza w taki sposób, aby po prostu łatwiej nam się żyło.

Oprócz aspektów funkcjonalnych, projektant wnętrz ma za zadanie zaaranżować wnętrza tak, aby cieszyły nasze oko. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji mnóstwo przeróżnych materiałów, mebli, elementów wyposażenia wnętrz designerskich, luksusowych, ale także i takich dostępnych dla każdego. Zadaniem projektanta jest zaaranżować przestrzenie dobrane w odpowiednie meble i sprzęty tak, aby razem tworzyły efektowną kompozycję. Dobry projektant to taki, który nawet mając do wykorzystania niewielki budżet, „wyczaruje” oryginalne, niepowtarzalne wnętrza, dopasowane do naszych upodobań i potrzeb.

Dlaczego warto skorzystać z usług projektanta wnętrz?
projekty wnętrz 62-064 Plewiska

Poza wymienionymi powyżej argumentami warto wiedzieć, że usługi projektanta wnętrz wbrew stereotypom nie jest kosztowne. Dzięki pracy projektanta polepszasz jakość swojego życia i ułatwiasz sam proces tworzenia nowych wnętrz.

Jak to wygląda w praktyce? Wykwalifikowany projektant wnętrz zna się na wielu markach, zna się na odpowiednich materiałach, szybko wymyśli i odszuka to, na co ty poświęcisz wiele dni, w dodatku nie będąc pewnym, czy dokonałeś właściwego wyboru. Zatem stawiając na architekta wnętrz oszczędzasz swój czas, który możesz poświęcić na swoje codziennie sprawy. Masz pewność, że meble i sprzęty będą służyć na lata, a odpowiednio dobrane kolory i wzory nie znudzą ci się po roku.

Warto nadmienić, że wbrew pozorom oszczędzasz swoje pieniądze – dokonując samodzielnie niewłaściwych zakupów jesteś narażony na wymianę nieodpowiednich sprzętów czy materiałów. Nieświadomie możesz narazić się na dodatkowe koszty, przepłacając za dane artykuły. Dobry projektant pomoże wybrać ci atrakcyjne sprzęty, zestawić ze sobą w sposób pomysłowy materiały, meble i kolory tak, aby zmieścić się w twoim budżecie. Wielu ludzi, aby zaoszczędzić, kupuje meble, które tak naprawdę im się nie podobają lub są mało atrakcyjne, nie zdając sobie sprawy z tego, że w tej samej cenie mogą kupić nowoczesny, designerski mebel. Jako projektant wnętrz wiele razy spotkałam się z takim zjawiskiem i skoro jestem przy tym temacie, warto rozwinąć kwestię nadzoru nad projektem.

Czasami bywa tak, że klient decydując się na architekta wnętrz, kupuje sam projekt i na tym kończy się współpraca. W pospiechu, natłoku spraw i wydatków kupuje mebel lub inny element wyposażenia wnętrz w promocji lub po prostu w niższej cenie. W efekcie po zakończeniu remontu stan rzeczywisty i projekt wykonany przez architekta różnią się, a klient nie jest do końca usatysfakcjonowany. Wybierając profesjonalny nadzór, masz pewność, że to, co widzisz na projekcie, zobaczysz u siebie w domu, biurze etc. Masz pewność, że proces odnawiania twoich wnętrz nie będzie przeciągał się w czasie.

Decydując się na zmianę wnętrz lub kupno nowego lokalu, musisz zatem liczyć się z tym, że to inwestycje na lata. Jeśli wydajesz swoje pieniądze i to niemałe sumy, warto robić to z głową i skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Z pewnością będzie cię to kosztować pod względem czasu i pieniędzy mniej niż złe inwestycje i nieprzemyślane rozwiązania, które pociągną za sobą kolejne, zbędne wydatki.

Home staging
projektowanie wnętrz 62-064 Plewiska

Home staging to angielska nazwa odnosząca się do profesjonalnego przygotowania nieruchomości pod wynajem lub sprzedaż. Wielu ludzi decydujących się na wynajem lub sprzedaż mieszkania nie potrafi w sposób odpowiedni przygotować swojej nieruchomości. Nie wystarczy spakować rzeczy i posprzątać lokal. W obecnych czasach klienci są coraz bardziej wymagający i każdy dąży do tego, aby żyć w wysokim standardzie.

Jeżeli stan nieruchomości tego wymaga, należy odświeżyć wnętrza. Pomalować ściany, sufity, oczyścić przestrzenie ze zbędnych klamotów, wyrzucić zepsute sprzęty czy meble. Czasem wystarczy klika dodatków i małych trików by przyciągnąć uwagę klientów. Wymiana zasłon, kilka miłych, designerskich akcentów doda wnętrzu smak i przytulność. W asortymencie wielu sklepów spotkamy mnóstwo elementów dekoracyjnych, które wyróżnią nasze wnętrza spośród innych ofert. Projektant wnętrz, który doskonale wie, jak przygotować taką nieruchomość, także pomoże ci niewielkim kosztem odmienić twoją nieruchomość.

Przyczyny braku zainteresowania ofertą sprzedaży/wynajmu lokalu:

  • zagracenie przestrzeni
  • mieszkania wciąż zamieszkałe, wypełnione osobistymi rzeczami i akcentami
  • niefunkcjonalne rozmieszczenie sprzętów i mebli
  • mało przytulne wnętrza
  • przestarzałe dekoracje i elementy wnętrz
  • nieodświeżone ściany
  • zamazane zdjęcia lub takie, które zamiast podkreślać urok mieszkania, zniechęcają do wynajmu/kupna nieruchomości

Na co może liczyć osoba korzystająca z usług home-stagera (architekta wnętrz)?

  • rozpoznanie usterek i wad wymagających naprawy/poprawy
  • pozbawienie wnętrz indywidualnych akcentów
  • odświeżenie wnętrz
  • nadanie nowego charakteru wnętrzom, które przyciągną potencjalnych klientów
  • profesjonalne zdjęcia, które podkreślą urok nieruchomości i uatrakcyjnią twoją ofertę
  • niski koszt urządzenia/renowacji wnętrz

Reasumując, projektant wnętrz pomoże ci w sposób szybki, tani, nowoczesny i atrakcyjny przygotować nieruchomości pod sprzedaż i wynajem. Warto wziąć usługi home staging pod uwagę i skorzystać z nich!

Dopasowanie wnętrza do stylu i trybu życia jego użytkowników
projektowanie łazienek 62-064 Plewiska

W dzisiejszych czasach dzięki wielu elementom, przeróżnym materiałom i pomysłowości architektów posiadamy mnóstwo stylów wykończenia wnętrz. Nie wiesz, na który styl się zdecydować? Może warto rozpocząć od krótkiej refleksji nad tym, jak prowadzisz tryb życia, w jakich wnętrzach czujesz się zrelaksowany, jak dużo czasu spędzasz w domu. Poniżej dokonałam podziału na grupy osób prowadzących różny tryb życia, w różnym wieku i ceniących sobie konkretny styl. To powinno ułatwić ci wybór wnętrza stworzonego specjalnie dla ciebie!

Wnętrza dla osób aktywnych i zapracowanych

Osoby aktywne czy to zawodowo, czy sportowo lub spędzające wiele godzin poza domem prowadzą zupełnie inny tryb życia niż osoby, które mają wiele czasu na to, by spokojnie zorganizować swój czas na różnego rodzaju obowiązki domowe. Mieszkanie dla takiej osoby powinno być jak najbardziej funkcjonalne, ułatwiające podstawowe czynności – szybkie przygotowywanie posiłków, wygodne korzystanie ze sprzętów i mebli. Dobra organizacja przestrzeni oraz jej niezagracanie na pewno ułatwi wykonywanie domowych obowiązków. Idealnym stylem dla takiej osoby jest styl minimalistyczny. Mała ilość osobnych szafek, komód na rzecz jednej większej szafy lub zabudowy.

Dla osób aktywnych fizycznie warto przewidzieć kawałek miejsca na ewentualny trening domowy oraz dobrze zorganizowaną, funkcjonalną i ergonomiczną kuchnię. Po dość aktywnym dniu takie osoby potrzebują przede wszystkim relaksu, dlatego tak ważne jest, aby nie dodawać sobie kolejnych obowiązków w postaci sprzątania, a zamiast tego odpocząć przy dobrej muzyce czy książce w przytulnym, czystym wnętrzu.

Wnętrza dla domatorów

Osoby lubiące przebywać w domu traktują to miejsce jako swój azyl. Wnętrza dla takich osób powinny być jasne, przestronne i przede wszystkim przytulne. Domatorzy w zasadzie powinni mieć wszystko pod ręką – dobry film, muzykę, dobrze wyposażoną kuchnię, kącik na swoje hobby. Wnętrza powinny być duże, najlepiej otwarte, stonowane. Piękne dekoracje cieszące oko oraz ciekawie zaaranżowane oświetlenie z pewnością uprzyjemnią czas spędzany w domu. Dla tej grupy osób najlepiej sprawdziłyby się styl nowoczesny w połączeniu z angielskim, skandynawskim czy klasycznym.

Wnętrza dla osób ceniących klasykę

Wnętrza klasyczne to na ogół bogato ozdobione przestrzenie. Osoby z zamiłowaniem do klasyki często sięgają po stylizowane meble i designerskie antyki. Często aranżacje w takich domach są ponadczasowe dzięki zastosowaniu materiałów takich jak drewno, kamień czy cegła. Najlepiej sprawdzą się wnętrza zaaranżowane w tego typu materiały w połączeniu z nowoczesnymi elementami wyposażenia wnętrz. Wielu miłośników klasyki uwielbia różne złocenia, ozdobne dekoracje, ciężkie zasłony, dlatego aby dodać wnętrzom lekkości, warto postawić na jasne odcienie ścian i podłóg.

Wnętrza dla osób ceniących nowoczesność i technikę

Nowoczesne wnętrze to funkcjonalność i prostota. Dominującymi kolorami są szary, biały i czarny przełamane żywymi akcentami kolorystycznymi. Dla osób ceniących sobie nowoczesny design doskonale sprawdzą się style: modernistyczny, pop-art oraz loft oparte głównie na neutralnych i monochromatycznych kolorach z mocnym akcentem kolorystycznym i designerskimi elementami wyposażenia wnętrz. Mogą być to oryginalne lampy, sofa, fotel, a w przypadku pop-artu szczególnie obrazy w tym stylu. Dla osób bardziej wymagających dobrze sprawdzi się wnętrze w stylu high-tech oparte na nowoczesnych technologiach (np. inteligentny dom) i minimalizmie występującym zarówno w sprzętach, jak i kolorach. Wnętrza takie pozbawione są kolorów i dodatków dekoracyjnych.

Wnętrza dla osób starszych

Wnętrza dla osób starszych powinny być odpowiednio dla nich dostosowane. Czasem wystarczy zrobić małe przemeblowanie, które znacznie ułatwi chociażby poruszanie się między pomieszczeniami. Przy wyborze mebli ze względów bezpieczeństwa lepiej zdecydować się na te zaoblone. Sprzęty w kuchni powinny ułatwiać sięganie po przedmioty, zatem dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie szafek typu Le Mans czy cargo. W łazience warto postawić kabinę prysznicową z niskim brodzikiem lub drzwiczkami, ponieważ w przypadku wanny uciążliwe jest wchodzenie i wychodzenie, które dodatkowo grozi poślizgiem. Wygodne siedziska, nie za wysokie i nie za miękkie będą kolejnym atutem w mieszkaniu osoby starszej. Wysokość blatów oraz stołów i stoliczków również powinna być odpowiednio dostosowana.

Trzymając się tych kliku zasad, możemy być spokojni o bezpieczeństwo i komfort osób w podeszłym wieku. Wnętrza powinny być przytulne i stonowane, starsi ludzie spędzają w domu wiele czasu, często w samotności, zatem wnętrza nie mogą przytłaczać, być zagracone i ciemne. Jasne barwy, dobre doświetlenie i miłe dodatki na pewno dobrze wpłyną na samopoczucie.

Wnętrza dla singla

Mieszkanie dla singla projektuje się znacznie łatwiej niż dla pary czy rodziny. Dlaczego? Po pierwsze, w przypadku urządzania mieszkania do życia w pojedynkę nie ma miejsca na rozbieżność w stylach i upodobaniach. Po drugie, nie ma potrzeby na dzielenie pomieszczeń, ponieważ singiel nie musi mieć kąta dla siebie – ma do dyspozycji całe mieszkanie. Zatem w tym przypadku można pozwolić sobie na rezygnację z kilku pomieszczeń na rzecz otwartej przestrzeni. Wnętrza mieszkania singla mogą być kreowane przez jego pasje, hobby, inne, a nawet dziwne upodobania. Idealnym metrażem dla niewymagającego singla jest mieszkanie do 50 m2. Otwarta przestrzeń (np. oszklona łazienka), nietypowe aranżacje, osobiste akcenty – to niewątpliwie atuty mieszkania w pojedynkę.

Wnętrza dla osób pracujących w domu

Jeżeli decydujemy się na pracę w domu musimy przede wszystkim dokonać podziału wnętrz na funkcje. Dlaczego jest to takie istotne? Otóż jeżeli pracujemy i śpimy w tym samym pomieszczeniu, ciężko jest nam skupić swoją uwagę. W ciągu dnia na pracy – wiele rzeczy nas rozprasza, na przykład włączone TV, wygodne łóżko, na którym chciałoby się chwilę odpocząć, natomiast w nocy ciężko nam zasnąć, gdyż nie mamy wyznaczonego miejsca w domu na odpoczynek i sen.

Aby móc się skupić, konieczne jest wygospodarowanie sobie takiego miejsca, które będzie kojarzyło nam się tylko i wyłącznie z pracą. Jeżeli projektujemy nowe mieszkanie czy też dom, najlepiej od razu wyznaczyć sobie osobną przestrzeń biurową. Gorzej wygląda sytuacja, gdy mamy do dyspozycji mały metraż. Jeżeli musimy wstawić biurko lub po prostu zorganizować sobie miejsce pracy, np. w salonie, należy pamiętać o odpowiedniej aranżacji. Postawmy na dobre oświetlenie i jasne kolory, zrezygnujmy z mocnych barw, które rozpraszają naszą uwagę. Nie włączamy TV, nie pracujemy na kanapie – powinniśmy zainwestować w biurko lub korzystać ze stołu. Bardzo ważne jest także siedzisko, powinno być ono wygodne i ergonomiczne, ponieważ komfort wpływa na jakość naszej pracy.

Wnętrza dla miłośników zwierząt

Decydując się na posiadanie psa czy kota w domu, trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Niektórych elementów wyposażenia wnętrz musimy się pozbyć lub po prostu je wymienić. W zależności od rasy, wieku i wielkości – przede wszystkim dotyczy to psów, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na podłogi. Najmniej korzystnie wypadają wszelkiego rodzaju wykładziny tekstylne i dywany, ponieważ szybko ulegną zabrudzeniu oraz ciężko pozbyć się z nich sierści. Najlepiej sprawdzą się płytki, o ile nie będą dla czworonoga zbyt śliskie, panele laminowane o wysokiej klasy ścieralności oraz parkiety drewniane, szczególnie z twardego dębu. Ściany powinno przemalować się farbą zmywalną, lepiej unikać białych, jasnych odcieni, szczególnie w korytarzu, który jest najbardziej narażony na zabrudzenie po przyjściu ze spaceru. Skoro jesteśmy przy korytarzu, warto także zainwestować w solidne, dobrej klasy drzwi, ze względu na to, że psy często je drapią pazurami, chcąc wyjść z domu.

Meble, w szczególności kanapy i fotele powinniśmy wybierać w ciemnych i melanżowych odcieniach, a ze skórzanych lepiej zrezygnować, ponieważ zostaną one z pewnością uszkodzone. Wszelkie dekoracje jak donice, wazony, ramki itp. powinny zniknąć z łatwo dostępnych dla czworonoga miejsc. Na koniec dodam, że warto zagospodarować kawałek przestrzeni na kącik dla pupila, psy i koty potrzebują swojego miejsca, w którym będą czuły się bezpiecznie.

Wizualizacja projektu wnętrza a efekt końcowy
projektowanie kuchni 62-064 Plewiska

Jeszcze kilkanaście lat temu, projektując wnętrza używano kartek, ołówka, kredek i linijki. Dziś, gdy technologia stale rozwija się, a klient staje się coraz bardziej wymagający, projektanci muszą wyjść naprzeciw obecnym oczekiwaniom.

Dobry architekt to nie tylko świetny wizjoner i designer przelewający swoje pomysły na papier. To także znawca wielu technologicznych nowinek, w tym także znający wiele projektowych i graficznych programów. Klienci oczekują fotorealistycznych wizualizacji i projektanci starają się temu sprostać.

Jednakże czasami zdarza się, że podczas przeglądania wizualizacji, dostrzegamy różnice pomiędzy nimi a tym, co powstało w efekcie. Należy wiedzieć, że, po pierwsze, nie zawsze kolory ścian, podłóg czy innych elementów aranżacji wnętrz będą wyglądać tak samo na dwóch różnych monitorach. Sam wydruk może także zmienić kolory. W przypadków kolorów, głównie ścian, odcienie będą się zmieniały w zależności od pory dnia i doświetlenia wnętrza. Po drugie, wizualizacja różni się, ponieważ w trakcie procesu remontowego mogą zajść pewne spontaniczne zmiany, poprawki, których nie było w stanie się przewidzieć wcześniej. Po trzecie – klient zamawiający usługę od projektanta wnętrz, nie korzystający z nadzoru autorskiego realizacji wnętrz w trakcie procesu remontowego, wspólnych zakupy z projektantem, często w ramach obcięcia kosztów „trochę tu , trochę tam”, decyduje się na zakup innych materiałów, mebli i innych elementów wnętrz, tak naprawdę oszczędzając niewiele, a przy tym tracąc sporo na efekcie finalnym.

Dlatego też aby uniknąć rażących różnic pomiędzy wizualizacją projektu wnętrza a rzeczywistością najlepiej postępować dokładnie zgodnie z projektem, a także skorzystać z usług nadzoru autorskiego – to wtedy architekt odpowiedzialny za przygotowanie projektu będzie mógł sprawdzać, czy wszystkie prowadzone prace przebiegają tak, jak zaplanowano. W efekcie gotowe wnętrze będzie jak najwierniejszym odwzorowaniem wcześniejszego projektu oraz jego wizualizacji.